عنوان

مروری بر آموزش کامپیوتر به کودکان

عنوان انگليسي

About Computer Lessons for Kids

كلمات كليدي

Computer, kid, child, learning, lesson, basic, parents, teacher, school

کامپیوتر، کودک، مدرسه، معلم، والدین، پدر و مادر، یادگیری، آموزش

مؤلف

Adele Caelia,

مرجع

http://www.ehow.com

سطح

مبتدي

مترجم

مهدي عبداللهي

تاريخ انتشار

20 شهریور 1389

تعداد صفحه

1

فايل هاي ضميمه
مطالب مرتبط

مقدمه ی مترجم

ناکارآمدی متون و روش های آموزشی فعلی مانند ICDL و … که هیچ گونه سنخیتی با سابقه ی ذهنی و مهارتی و سن و حرفه ی کاربران ایرانی ندارند و به اصطلاح ایرانیزه نشده اند مرا بر آن داشته است که مجموعه ی آموزش هایی را برای کودکان گردآوری و ترجمه نمایم. بسیار دیده ام که حتی در دانشگاه ها مثلا دروس برنامه نویسی را همان ابتدا روی شئ گرایی متمرکز می کنند و بدون آماده سازی زیر ساخت دانشجو همان ترم نخست آش C++ برایش می پزند. متاسفانه نتیجه ی این تصمیم های غلط را همه ی ما در بین خود مان همه روزه می بینیم. چرا که مربیان توجه نمی کنند که در کشور های پیشرفته از سنین کودکی یادگیری کامپیوتر و مثلا برنامه نویسی را آغاز می کنند و آن را در دوره های تحصیلی پیش از دانشگاه به یک تکامل حداقلی می رسانند. البته این مطالب به صورت عمومی و پایه است و هیچ ارتباطی به این که یادگیرنده ی آن در آینده چه تخصص و حرفه ای را انتخاب خواهد کرد، ندارد.

بزرگی گفته است: به جای آن که به تاریکی لعنت بفرستید یک شمع روشن کنید.

البته هر چند که این متن آموزشی چند قسمتی، نخستین مورد در کشور ما نیست با این حال می تواند ایده های جدیدتر و کامل تری را پیش روی ما قرار دهد. البته لازم به ذکر است که در بین دوستان و آشنایان و اقوام من کودکان رده های سنی مختلف از 3 ساله تا دوره ی تحصیلی راهنمایی هستند و این انگیزه ی قوی تری در من ایجاد کرد که چنین محتوایی را آماده و منتشر نمایم و صد البته از ضریب نفوذ خودم در بین بچه های اطراف خودم استفاده و به صورت پایلوت این محتوی را روی آن ها ارزیابی کنم. لذا بسیار خوشحال خواهم شد اگر شما بازدید کننده ی محترم نظر و سؤال تان را در همین جا مطرح نمایید تا به صورت جمعی بتوانیم اندوخته ای برای پیشرفت فرزندان ایران زمین داشته باشیم.

در بخش نخست این مجموعه مروری کلی بر لزوم این کار توسط والدین خواهم داشت.

مقدمه ی مؤلف

متأسفانه دیده می شود والدین و معلم ها هنوز فکر می کنند که در مدرسه فقط سه چیز را باید به بچه یاد داد. خواندن و نوشتن و حساب. ولی زمانه عوض شده و بچه های امروزی وقتی به سن ده ساله گی می رسند، باید در یک سطحی کار با برنامه های کامپیوتر، وب سایت ها و ارتباطات آنلاین را یاد بگیرند. مجموعه آموزش هایی که از سایت eHow در این وبلاگ ترجمه م منتشر خواهم کرد، اطلاعات مفیدی را در باره ی چگونه گی یاد دادن کامپیوتر به کودکان را به شما نشان خواهد داد.

کامپیوتر ها بخش جدایی ناپذیر زندگی ما هستند و اکنون در مدرسه ها کار با کامپیوتر را از مقطع کودکستان یاد می دهند. کودکان ما دو راه بیشتر ندارند یا کامپیوتر را یاد بگیرند یا در جهانی که لبریز از تکنولوژی است گم شوند.

اهمیت

اهمیت یادگیری کامپیوتر توسط کودکان از آن جا آغاز می شود که هیچ راهی غیر از این برای استفاده از کامپیوتر وجود ندارد. شاید تلویزیون را با زدن تصادفی دکمه هایش بتوان یاد گرفت ولی کامپیوتر ابدا چنین نیست. از دوران ابتدایی تا دانشگاه از آن ها خواسته می شود که برای انجام تکالیف شان و به عنوان یک ابزار یادگیری از کامپیوتر استفاده نمایند.

انواع

مهارت های متنوعی هست که که کودکان به هنگام یادگیری کار با کامپیوتر با آن رو به رو می شوند. این عناوین شامل فهم سیستم عامل، دانلود و آپلود، ذخیره سازی و باز کردن پرونده ها و سازمان دهی پرونده ها و پوشه ها است.

زمان لازم

بچه ها به سرعت به سمت کامپیوتر جذب می شوند به ویژه زمانی که در یادگیری شان از بازی استفاده شود. بچه ها در مدت چند هفته کامپیوتر را یاد می گیرند.

موانع و راه حل ها

اگر مدرسه بچه تان دروس کامپیوتر ارایه نمی دهد به آسانی می توانید در خانه با کمک خود تان یا نرم افزار یادگیری به اون کامپیوتر یاد بدهید. بازی هایی مانند Reader Rabbit کمک می کنند تا کودکان رده ی پیش دبستانی یا ابتدایی کامپیوتر را به سرعت یاد بگیرند. وب سالیت های زیادی مانند www.kidsandcomputers.com هستند که به کودکان کامپیوتر یاد می دهند.

فواید

کودکانی که کار با کامپیوتر را یاد بگیرند آماده خواهند بود که در دنیای تکنولوژیک کار و زندگی کنند. آن ها در عین حال آماده می شوند برای دوران دبیرستان و تحصیلات عالی که اغلب کارها و تکالیف شان (خیلی بیشتر از زمان خود ما یعنی امروز) مبتنی بر کامپیوتر خواهد بود.

هشدار

همانند تلویزیون کودکان باید در استفاده از کامپیوتر محدود شوند به ویژه در استفاده از بازی های ویدئویی (کامپیوتری). والدین باید راجع به امنیت در اینترنت با فرزندان شان صحبت کنند و آن ها را توجیه کنند.

یک واقعیت جالب

طبق آمار اعلام شده در سایت PC.com برای رادیو 38 سال و برای تلویزیون 13 سال و در نهایت برای اینترنت فقط 4 سال طول کشید که تعداد کاربرانش از مرز 50 میلیون بگذرد.

Advertisements