عنوان

نکاتی در باره ی امنیت اینترنت برای کودکان

عنوان انگليسي

Internet Safety Tips for Kids

كلمات كليدي

Kid, child, internet, safety, parental control, time limit, security, social network, chat room, teacher, student

کودک، دانش آموز، معلم، والدین، کنترل، امنیت، اینترنت، چت، شبکه ی اجتماعی

اقتباس و تألیف مهدی عبداللهی
مرجع

http://www.eHow.com

سطح

مبتدي

مترجم
تاريخ انتشار

23 شهریور 1389

تعداد صفحه

1

فايل هاي ضميمه
مطالب مرتبط

هفت مرحله ی آموزش کامپیوتر به یک کودک

مروری بر آموزش کامپیوتر به کودکان

مقدمه ی مؤلف

این مطلب را از یک فیلم دو دقیقه ای اقتباس کردم و مواردی را نیز به آن افزوده ام. اغلب شما کاربران اینترنت این نکات را می دانید و این متن یاد آوری کننده است. فیلم منبع این مطلب را از اینجا ببینید.

امروزه به ها به اینترنت علاقه مند شده اند و سایت های زیادی هست که مناسب رده ی سنی آن ها باشد. لیکن قبل از ورود آن ها به اینترنت باید نکات مهمی در باره ی امنیت اینترنت به آن ها گوشزد کنید که در ذهن شان داشته باشند.

  • لازم است که نرم افزار های نظارت و کنترل روی کامپیوتر نصب کنید و از آن طریق به کار کودک نظارت داشته باشید.
  • به هنگام کار با اینترنت کنار شان بنشینید و ببینید که چه سایت هایی را می بینند یا چه نرم افزاری هایی را استفاده می کنند تا بتوانید نکاتی اختصاصی در مورد سایت یا نرم افزار مذکور را بررسی کرده، به کودک بیاموزید.
  • به کودک توضیح دهید که هرگز اطلاعات شخصی اش را در اینترنت قرار ندهد. سایت های زیادی در اینترنت هستند که به راحتی امکان انتشار شخصی را به کاربر می دهند.
  • اگر سن کودک اندکی بیشتر است راجع به خطرات اتاق های گفتگو (چت روم) و وبلاگ نویسی با او صحبت کنید. در مورد راه های جالب دیدار دوستان شان در اینترنت و در عین حال آسیب های احتمالی این کار هم با او صحبت کنید.
  • برای کنترل والدین بر عملکرد فرزند شان ابزار ها و نرم افزار های زیادی اعم از تجاری و رایگان در اینترنت هست که می توانید دانلود یا خریداری و استفاده نمایید. همچنین بعضی ISP ها می توانند ابزار ها را در اختیار مشتریان قرار دهتد یا امکانی را فراهم کنند (مثلا نرم افزار اکانتینگ اینترنت) که ورورد کودکان به برخی سایت ها (و برخی ساعت های شبانه روز) را محدود نماید.
  • در مورد دانلود نرم افزار هم با کودک صحبت کنید و به او توضیح دهید که از هر سایتی هر نرم افزاری را دانلود و نصب ننماید، چرا که ممکن است نرم افزار مذکور در واقع یک برنامه ی مخرب یا جاسوس بوده، کارکردی مخرب داشته باشد.
  • سعی کنید کاربری که برای استفاده ی فرزند تان روی کامپیوتر تعریف می کنید محدود بوده، امکان نصب برنامه نداشته باشد.
  • سایت های بسیاری امروزه در اینترنت هستند که امنیت اینترنت را به والدین و معلمان و مربیان می آموزند. یکی از این ها – که به دیدنش می ارزد- www.ikeepsafe.org است که منابع، مقالات و بازی ها و فیلم های آموزشی زیادی برای معلمان و والدین و کودکان دارد.
  • در سایت هایی که متعلق به مدارس است یا در وبلاگ شخصی تان، تصاویر واضح از دانش آموزان (به خصوص ممتاز) که قابل شناسایی باشد همراه با اسم و مشخصات به خصوص تاریخ تولد قرار ندهید. (تصور کنید که در روز تولد فرزند تان یک آدم ربا به بهانه ی دادن هدیه ی تولد او را صدا کند)