عنوان

نحوه ی جستجو و دانلود درایور قطعات لپ تاپ های Dell

عنوان انگليسي
كلمات كليدي

Driver, support, operating system, download, dell

دانلود، درایور، راه انداز، سخت افزار، سیستم عامل، دل

مؤلف

مهدي عبداللهي

مرجع
سطح

متوسط

مترجم
تاريخ انتشار

6 مهر ماه 1389

تعداد صفحه

14

فايل هاي ضميمه
مطالب مرتبط

دانلود متن مقاله

مقدمه

دریافت درایور های لپ تاپ ها همیشه دردسر ساز هست. اگر مبتدیانه برخورد کنید ممکن است 300000 ریال برای یک سی دی به فروشنده بپردازید. (که صد البته همین قدر می ارزد) هر چند که برخی وارد کننده ها در مراکز خدمات شان این سی دی را ممکن است به رایگان در اختیار خریدار قرار دهند. زمانی که شما به سی دی راه انداز لپ تاپ احتیاج پیدا می کنید چند علت می تواند باشد:

  • ارتقای سیستم عامل نصب شده. مثلا به هنگام خرید لپ تاپ سیستم عامل ویندوز ایکس پی روی آن نصب بوده است و هم اکنون شما می خواهید ویندوز سون نصب کنید.
  • نبود سی دی حاوی درایور ها از ابتدا. در مواردی سیستم عامل و سایر ملزومات نرم افزاری لپ تاپ از همان ابتدا روی هارددیسک لپ تاپ به صورت یک پارتیشن ریکاوری و … ذخیره می گردد. در ضمن ممکن است سی دی را گم کرده باشید. اگر می خواهید از سیستم عاملی که در ابتدای زمان استفاده از لپ تاپ روی آن نصب بوده، بعد ها نیز استفاده نمایید با نرم افزاری هایی مانند Driver Genius یا Driver Max و … از درایور های آن پشتیبان گیری کرده، در یک محل جداگانه نگهداری کنید.

در این مقاله نحوه ی جستجو و دانلود درایور ها و نرم افزارهای جانبی و آپدیت بایوس و … لپ تاپ های Dell را برای شما شرح می دهم و در آینده ای نزدیک برای بقیه ی کمپانی ها نیز به همین روش تصویری مقالاتی را منتشر خواهم کرد. البته این مقاله برای تمامی محصولات کمپانی دل کاربرد دارد ولی چون لپ تاپ های تولیدی آن به نسبت بقیه ی محصولات، بیشتر در بازار ایران هست برای اختصار به جای واژه ی «محصول» از واژه ی «لپ تاپ» استفاده می کنیم.

توجه: بدین وسیله از کلیه ی فروشنده گان و خریداران و کاربران عاجزانه درخواست می کنم از واژه ی غلط «لب تاب» به ویژه در تیزر ها و پوستر های تبلیغاتی استفاده نکنند. Laptop از ترکیب دو واژه ی انگلیسی Lap به معنی زانو و Top به معنی (محل قرار گیری) رو ساخته شده است و معنی آن «روی زانو» می باشد.

گام 1

وارد بخش پشتیبانی سایت Dell به آدرس http://support.dell.com بشوید. به دلیل امکانات خاصی که سایت دل برای دانلود درایورها قرار داده است، ترجیحا از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده نمایید. این مقاله نیز بر مبنای مرورگر اینترنت اکسپلورر نوشته شده است. در بقیه ی مرورگر ها پس از جستجوی درایور باید یکی یکی دانلود کنید.

لینک Drivers and Downloads را (در این تصویر ردیف بالا سمت چپ) وارد شوید.


گام 2

اگر بار اولی هست که در این صفحه روی مرورگر تان وارد می شوید صفحه ی انتخاب محصول باز می شود. که یکی از سه مورد Home Users، Small Business یا Enterprise IT را بسته به نوع محصول خود انتخاب نمایید. اگر نمی دانید که مدل شما در کدام رده بندی قرار می گیرد می توانید با آزمایش، رده بندی آن را پیدا کنید. لپ تاپ ها در یکی از دو گروه نخست هستند. Enterprise IT به سرور ها و تجهیزات حرفه ای مراکز داده مربوط می شود.


گام 3

اگر قبلا روی همین مرورگر درایور مدلی از محصولات دل را انتخاب کرده اید صفحه ی دانلود آن مدل محصول باز می شود که می توانید با انتخاب لینک Change Your Product صفحه ی انتخاب مدل را باز کنید. سه گزینه برای انتخاب هست.

Choose by Service Tag: این گزینه با یک کلیک مستقیما به صفحه ی مشخصات فنی محصول شما خواهد رفت. . از آن جا که کمپانی دل محصولات متعددی دارد اگر بخواهید از طریق مدل جستجو کنید باید چند مرحله کلیک کنید.

زیر بدنه ی لپ تاپ دل در بخشی که مدل و شماره ی سریال چاپ شده است، برچسبی با نام Service Tag وجود دارد که یک کد جلوی آن درج شده است. با استفاده از این کد به طور مستقیم می توانید صفحه ی مشخصات فنی لپ تاپ خود را در سایت ببینید با کلیک روی دکمه ی Enter a Tag کد مربوطه را وارد کرده، به صفحه ی انتخاب فایل ها بروید.


Choose a Model: در این صفحه مدل محصول را با توجه به رده بندی و … در چند مرحله پیدا می کنید.

Choose From Your List: شما می توانید در سایت دل به صورت رایگان ثبت نام کنید و مدل های مورد استفاده تان را در فهرست اختصاصی تان ذخیره نمایید. در این حالت می توانید در مراجعات بعدی (مثلا ارتقای بایوس و …) به سرعت صفحه ی محصولی را که قبلا استفاده کرده اید پیدا کنید. بدین منظور ابتدا باید با نام کاربری و گذرواژه تان وارد سایت بشوید.

گام 4

سرویس تگ را وارد کرده دکمه ی Go را بزنید. در این صفحه امکان اسکن سخت افزار شما و پیدا کردن خودکار سرویس تگ نیز توسط سایت دل فراهم می باشد.


گام 5

بسته به محصول و مدل آن صفحه ای مانند شکل زیر خواهید دید که در بالای آن مدل محصول شما (در اینجا Inspiron 1564) نمایش داده می شود.

در بخش Operating System سیستم عامل خودتان (مانند ویندوز ایکس پی، سون و …) را انتخاب نمایید.

در بخش Category آنچه را که می خواهید دانلود کنید انتخاب نمایید. گزینه پیش فرض All می باشد که همه ی دانلود های مربوط به مدل شما را نشان می دهد. اگر می خواهید سی دی کامل دانلود ها را داشته باشید بهتر است که گزینه ی All را انتخاب نمایید.


در ادامه ی صفحه، لینک More Filter Options می بینید. با زدن آن گزینه های بیشتری برای انتخاب آن چه دانلود خواهید کرد، نمایش داده می شود که پنج گزینه ی جدید علاوه بر دو گزینه ی قبلی به فهرست افزوده می شود.


  • Release Date: در مواردی مانند به روز رسانی بایوس و … لازم است که محدوده ی تاریخ را انتخاب کنید و مثلا جدیدترین دانلود را با توجه به سوابقی که از فایل های قبلی دارید انتخاب کنید. در زمان نگارش این مقاله چهار گزینه ی «همه»، «یک ماه اخیر»، «سه ماه اخیر» و «سایر» وجود دارد.
  • Importance: اهمیت موردی را که دانلود می کنید انتخاب می کنید. چهار گزینه ی All (به معنی همه)، Recommended (به معنی توصیه شده) ، Urgent (به معنی فوری) و Optional (به معنی دلخواه) وجود دارد. به دلیل اختلاف سلیقه ی ما ایرانیان با بقیه ی مردم دنیا بهتر است این گزینه را دستکاری نکنید. چه بسا چیزی که در نظر ایرانی جماعت بی اهمیت باشد از نظر مردمان ینگه ی دنیا اهمیت بالایی داشته باشد!
  • Driver language: زبان پیش فرض انگلیسی است. با این حال فهرست را نگاهی بیندازید. شاید در زمانی که شما این مقاله را خوانده اید و دارید دانلود می کنید مناسبات سیاسی بین ایران و کشور هایی که سر شان به تن شان می ارزد بر خلاف امروز (زمان نگارش این مقاله) بهبود یافته باشد و شما گزینه ی Persian یا پارسی را در فهرست زبان ها ببینید.

دو گزینه ی آخر را توضیح نمی دهم.

در پایین صفحه یک فهرست رده بندی شده می باشد که تعداد فایل ها در هر گروه را نشان می دهد. مثلا Audio (1) یعنی این که یک فایل مرتبط با کارت صوتی برای دانلود وجود دارد.


توجه: گاهی اوقات با این که قطعه ی سخت افزاری از ابتدای نصب سیستم عامل توسط آن شناسایی می گردد بهتر است که درایور اصلی کمپانی را دانلود نمایید. چون ممکن است درایور پیش فرض، امکانات کمتری از سخت افزار مورد بحث را در اختیار شما قرار دهد. مثلا امکانات ضبط صدای کارت صوتی محدود شود و فقط با میکروفون ضبط کند.


در این صفحه پس از باز کردن هر گزینه ی فهرست می توانید دکمه ی Download را جلوی فایل مورد نظر کلیک کنید و به تنهایی یک فایل را دانلود کنید. یا این که لینک Add To Download List را بزنید تا به فهرست دانلود اضافه شود.

در برخی موارد لینک More Download Options هم هست که اگر بزنید دو گزینه ی جدید می بینید.

  • Download and Install: که بلافاصله پس از دانلود نصب می کند برای زمانی که از روی همان لپ تاپی که می خواهید درایور هایش را بگیرید به اینترنت (سایت کمپانی دل) وصل شده اید.
  • Formats: فورمت فایل ذخیره سازی (مثلا zip و …) را انتخاب می کنید.

در پایان پس از آن که همه ی گزینه های مورد نظر تان را انتخاب کردید، از بخش Download List در سمت راست بالای صفحه می توانید دکمه ی Download را بزنید تا همه با هم دانلود شوند. یا این که لینک Email List را بزنید تا پس از باز شدن برنامه ی آئوتلوک فهرست این صفحه را به آدرس دلخواه تان ایمیل کنید. در ضمن گزینه ی Save/Edit List هم در بخش Download List هست که می توانید فهرست دانلود را در حساب کاربری تان در سایت دل ذخیره نمایید یا این که فهرست ایجاد شده را ویرایش کنید.

گام 6

پس از زدن دکمه ی دانلود یک پنجره ی کوچک باز می شود که برنامه ی مدیر دانلود سایت دل (مخصوص مرورگر اینترنت اکسپلورر) را باز کند.


پس از چند لحظه یک اخطار امنیتی برای نصب برنامه ی مدیر دانلود نمایش داده می شود که دکمه ی Install را بزنید.


و بلافاصله دانلود برنامه ی Dell Driver Download manager آغاز می شود.


پس از دانلود و نصب برنامه ی «مدیر دانلود» صفحه ی زیر نمایش داده می شود.


دکمه ی Download and Create ISO پس از دانلود فایل ها، همه ی آن ها را به صورت یک فایل ایزو ذخیره می کند که به طور مستقیم روی سی دی یا دی وی دی رایت کنید.

دکمه ی Download را اگر بزنید فایل ها را به صورت مجزا در مسیری که شما انتخاب می کید، دانلود و ذخیره می کند.

سپس صفحه ی برنامه ی مدیر دانلود نمایش داده می شود. در پاسخ به تأییدیه ی دانلود دکمه ی Save را بزنید.


اگر چند فایل را انتخاب کرده باشید پنجره ی زیر را می بینید. تأیید کنید تا پنجره ی انتخاب محل ذخیره سازی فایل ها نمایش داده شود.


سپس محل ذخیره سازی را انتخاب نمایید.


حال پنجره ای به شکل زیر حاوی فهرست فایل هایی که قرار است دانلود شوند، نمایش داده می شود. برنامه ی مدیر دانلود معمولا سه فایل را به صورت هم زمان دانلود می کند و پس از پایان یافتن هر کدام از آن ها فایل بعدی را آغاز می کند. با این حال شما می توانید اولویت را تغییر دهید و فایل در حال دانلود را متوقف کرده، مورد دیگری را برای دانلود انتخاب نمایید.


در شکل زیر می بینید که دو فایل نمایش داده شده در این فهرست به طور کامل دانلود شده اند که علامت تیک سبز رنگ در کنار آن ها دیده می شود.

یک فایل در حال دانلود است و دو فایل دیگر به طور موقت متوقف (Pause) شده اند. با کلیک روی دکمه ی ضربدر قرمز می توانید فایل را از فهرست به کلی حذف کنید.