عنوان

نحوه ی ارسال اطلاعات تماس (کارت ویزیت الکترونیکی) توسط موبایل

عنوان انگليسي

How to send your contact information by cell phone.

كلمات كليدي

vCard, Business Card, Name Card, Cell Phone, Mobile, Contact, email, SMS, Beam, Blue Tooth, Outlook

اطلاعات تماس، کارت ویزیت، الکترونیک، ایمیل، موبایل، پیامک، بلوتوث، آموزش

مؤلف

مهدي عبداللهي

مرجع
سطح

مبتدي

مترجم
تاريخ انتشار

22 مهر 1389

تعداد صفحه

6

فايل هاي ضميمه
مطالب مرتبط

دانلود متن مقاله

 

مقدمه

در میهمانی ها و محافل و اغلب جاهایی که دیداری اتفاق می افتد و قرار می شود شماره و اطلاعات تماس (بعضا تجاری) که عمدتا به شماره ی موبایل خلاصه می شود بین افراد مبادله شود، این کار را از طریق «میس انداختن» یعنی تماس یکی از دو نفر با دیگری انجام می دهند. در محافل و ارتباطات خودمانی این کار اشکالی ندارد. هر کسی با سلیقه ی خودش اطلاعات را ذخیره می کند و در نتیجه عبارت هایی مانند «بابک – عمه منیر» و «بابک – خاله مینو» به طور هم زمان یا «حسینی – بنگاه» را می توانید داخل فهرست تماس موبایل ها ببینید.

همین طور اگر ادامه بدهید باید هر بار برای فرستادن ایمیل یا واریز پول و … باید از مخاطب تان بخواهید که اطلاعات مورد نیاز را برای تان با پیامک بفرستد و همان یک بار با عجله از آن استفاده نمایید و در مرحله ی بعدی مثلا کمتر از یک ماه بعد دوباره همان اطلاعات را از او درخواست کنید. این کار علاوه بر اتلاف وقت و هزینه گاهی اوقات به دلیل دسترس نبود شخص مورد نظر می تواند کار شما را به طور کامل متوقف کند و شما را یک فرد بی انضباط نشان دهد.

در مقاله ی پیشین راجع به کارت ویزیت الکترونیکی گفتیم و شنیدیم. در این مطلب نحوه ی ارسال کارت ویزیت الکترونیکی را –که از طریق موبایل HTC خودم عکس برداری کرده ام- به صورت تصویری آموزش می دهم. در عین حال به چند مدل دیگر از گوشی (سیستم عامل) ها نیز به اختصار خواهم پرداخت.

نتیجه ی این روش آن است که هر کسی از شما اطلاعات تماس بخواهد شما یک فایل حاوی مشخصات تان را برای او می فرستید و فایل مذکور در نهایت در بخش تماس ها (یا آدرس ها، Contacts) گوشی وی ذخیره می شود.

کجا ذخیره کنیم؟

من در گوشی HTC Touch Pro که سیستم عامل ویندوز موبایل دارد، در بخش Contacts یک اسم به نام خودم همراه با مشخصات تلفن و موبایل و ایمیل و وب و سایر اطلاعاتی که برای مخاطب من ممکن است لازم باشد ایجاد کرده ام.

پیش از این در گوشی نوکیا 3650 هم -که در سال 2003 به بازار عرضه شده بود – همین کار را کرده بودم.

در برخی گوشی ها قسمتی به نام Business Card یا Name Card هست که اطلاعات دارنده ی گوشی در آن ذخیره می شود. ولی بدون این امکان هم می توان به روش بالا عمل کرد.

البته این کار را برای اطلاعات تماس دیگر هم که در گوشی تان ذخیره شده می توانید انجام دهید. یعنی وقتی یک شماره تماس دیگر را – که در موبایل تان ذخیره شده است – بخواهید برای مخاطب تان بفرستید مراحل کار فرقی نمی کند.

چگونه بفرستیم؟

ارسال اطلاعات تماس به وسیله ی بلوتوث (Beam) یا پیامک انجام می شود. روی تماس مورد نظر راست کلیک می کنید و گزینه ی ارسال را انتخاب می کنید. معمولا اینکه از طریق بلوتوث بفرستید یا پیامک در این مرحله تعیین می شود. اگر از طریق پیامک باشد در مرحله ی بعد باید گیرنده گان را انتخاب کنید و ارسال کنیدو اگر از طریق بلوتوث باشد باید جستجو کنید و موبایل (یا کامپیوتر یا گیرنده ی) مورد نظر را انتخاب کنید. در صورت بودن مجوز ارسال اطلاعات، مخاطب شما کارت ویزیت تان را دریافت خواهد کرد. در برخی مدل های گوشی ابتدا باید یک پیامک جدید ایجاد کنید، سپس از گرینه ی Insert Name Card یا Insert Business Card، یا Insert Contact و عبارتی مشابه این استفاده نمایید.

گیرنده چه کاری باید انجام دهد؟

اگر ارسال با پیامک باشد گیرنده در داخل صندوق پیغام های ورودی اش یک پیامک خواهد داشت. معمولا در کنار آن آیکن خاص یا نوشته ای مانند Business Card، Name Card یا vCard هست. پس از باز کردن آن گزینه ی Save را باید انتخاب کنیم. معمولا پس از این کار اطلاعات به طور خودکار ذخیره می شود. لیکن در برخی مدل ها یک به یک فیلد ها مانند نام، تلفن و ایمیل و … برای تأیید کاربر، نمایش داده می شود و پس از تأیید هر کدام شان داده ی مذکور ذخیره می شود.

اگر از طریق بلوتوث ارسال کنید در برخی مدل ها به طور مستقیم در پوشه ی تماس ها ذخیره می شود و در برخی دیگر ابتدا باید کاربر، تأیید کند.

در ادامه به توضیحات روی شکل توجه کنید.

 

 

از منوی استارت، بخش Programs -> Contacts را باز کنید.


تماس (نام) مورد نظر تان را انتخاب و از Menu گزینه ی Send Contact را برگزینید.


 

سپس روش ارسال را انتخاب نمایید.


اگر Beam را انتخاب کنید فهرست دستگاه هایی که بلوتوث شان روشن است نمایش داده می شود. که اگر گیرنده ی شما یک کامپیوتر باشد در نهایت بسته به سیستم عامل نصب شده روی دستگاه گیرنده، کارت ویزیت ارسال شده در پوشه ی خاصی ممکن است ذخیره شود. مثلا در ویندوز سون در پوشه ی Documents ذخیره می شود.

اگر SMS \ MMS را انتخاب کنید، صفحه ی پیامک باز خواهد شد. سپس فیلد هایی را که می خواهید به گیرنده ارسال شود، تیک بزنید. ممکن است شماره حساب و … را هم در گوشی تان ذخیره کرده باشید ولی نخواهبد که برای هر گیرنده ای بفرستید. در نهایت از پایین صفحه دکمه ی Done را بزنید.


 

در نهایت گیرنده (گان) را انتخاب کرده، Send کنید.


توجه داشته باشید که برخی گوشی ها فورمت بیزینس کارت را پشتیبانی نمی کنند. به همین دلیل بهتر است که در ابتدا مارک و مدل گوشی را بپرسید و اطلاعاتی هم در مورد این امکان خاص در گوشی های مختلف داشته باشید.

در ضمن اگر گیرنده، کامپیوتر با سیتسم عامل ویندوز باشد می توانید فایل را با برنامه هایی چون Outlook، Windows Contacts و هر برنامه ی دیگری که بر مبنای استاندارد برنامه های مدیر اطلاعات شخصی (PIM = Personal Information Manager) اجرا شود، باز کرده، ویرایش نمایید.

Advertisements