عنوان

بانک اطلاعاتي ويدئو کلوب

عنوان اصلي

Video Club Rental Database

كلمات كليدي

Database, Video Club, Rental, Movie, Access

بانک اطلاعاتي، ديتابيس، ويدئو کلوب، اکسس

مؤلف
مرجع
سطح

مبتدي

مترجم

مهدي عبداللهي

تاريخ انتشار

7 بهمن 1389

تعداد صفحه
فايل هاي ضميمه
مطالب مرتبط

دانلود فايل ضميمه (لینک 1)

دانلود فایل ضمیمه (لینک 2)

 

سلام

از انتشار آخرین مطلب وبلاگ دقیقا 57 روز گذشت. در این مدت به دلیل ترافیک کاری و از طرف دیگه وسواسی که توی نوشته هام دارم نتونستم مطلب جدید بزنم و نوشته ها و ترجمه ها روی هم انباشته شد. این مطلب رو برای گرم شدن موتور وبلاگ با دور پایین منتشر می کنم.


مدت ها پیش فایل اکسس را دانلود کردم و متأسفانه سایت منبع این برنامه را فراموش کردم. با این برنامه کاربر می تواند مشخصات مشتریان و فیلم ها را ذخیره نماید. فیلم ها را به مشتری امانت بدهد و گزارشی از فیلم های امانت داده شده همچنین سوابق مربوط به هر مشتری را که چه فیلم هایی را به امانت برده است، مشاهده و چاپ کند.


این برنامه می تواند برای برنامه نویسان نیز ایده های ابتدایی طراحی بانک اطلاعاتی را نشان دهد. در این بانک اطلاعاتی از جدول های مرتبط استفاده شده است.

جدول های برنامه به شرح زیر اند:

  • Customers: اطلاعات مشتریان را ذخیره می کند. فیلد CustomerID کلید اولیه است.
  • Items: اطلاعات فیلم ها را ذخیره می کند. فیلد VideoNumber کلید اولیه است.
  • Rental: جدول فیلم های به امانت برده شده است. همان طور که در شکل زیر می بینید از طریق دو فیلد کلیدی با دو جدول دیگر، رابطه ی یک به چند دارد.
  • Switchboard Items: گزینه های منوی اصلی صفحه ی آغازین برنامه است که در این جدول عنوان گزینه و فرم یا گزارشی که با انتخاب آن باز خواهد شد، معین شده است.

 


کاری که من روی این برنامه انجام داده ام در واقع فرم های ورود داده و گزارش ها را به فارسی ترجمه کرده ام. تاریخ مورد استفاده برنامه همچنان تاریخ میلادی است چون اگر از تابع مبدل شمسی استفاده می کردم نیاز به این بود که محاسبات متغیر تاریخ مانند تعداد روز های تأخیر و … را بازنویسی کنم که به دلیل غیر تجاری بودن پروژه از این کار صرف نظر کردم. در بخش طراحی جدول ها برای هر فیلد، مشخصه ی عنوان را نیز به فارسی برگردانده ام که اگر بخواهید فرم را گزارش جدید در محیط اکسس برای این برنامه درست کنید، نیاز به ترجمه ی نخواهید داشت (شکل زیر).


این بانک اطلاعاتی با فورمت اکسس 2000 طراحی شده است که در نگارش های بالاتر (از جمله 2010) نیز قابل اجرا است. فقط باید در بخش امنیت، ماکرو ها را فعال سازی کنید و گرنه منو ها و کنترل های روی فرم ها نمایش داده نخواهد شد.

به محض باز کردن فایل در محیط اکسس، فرم آغازین آن –که در شکل نخست می بینید- نمایش داده خواهد شد. برای تنظیم این که کدام فرم در ابتدا باز شود باید در بخش Access Options صفحه ی Current Database گزینه ی Display Form فرم مورد نظر تان را انتخاب نمایید.


با توجه به شباهت کارکرد می توانید این برنامه را تغییر بدهید به گونه ای که برای یک کتابخانه ی عمومی هم قابل استفاده باشد. فیلد ها را باید تغییر نام دهید و مثلا کلید اولیه را شماره سری کتاب قرار دهید. (شابک هم می تواند به صورت کلید اولیه باشد ولی اگر از یک کتاب چند نسخه داشته باشید مجبور هستید که شماره ی دیگری را برای عملیات امانت کتاب به آن اختصاص بدهید) موضوع بندی کتاب در کتابخانه های عمومی معمولا به روش دیوئی انجام می گیرد. البته برای یک کتابخانه عملیات رزرو کتاب یا مثلا محدودیت هایی مانند حداکثر تعداد کتاب هایی که یک عضو عادی می تواند هم زمان به امانت بگیرد و … نیز باید در نظر بگیرید.

Advertisements